Vishay/Dale RNC50H5621FSRSL
RNC50H5621FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5621FSRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5621FSRSL.pdf
Availability of RNC50H5621FSRSL
QUANTITY
RNC50H5621FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5621FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5621FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5621FSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5621FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5621FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5621FSRSL
CONN IDC SOCKET 44POS W/POL 30AU datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015B/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN 60POS ZIF WIRE WRAP RCPT datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB 40QFN datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK STG 4POS TIN datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf