Vishay/Dale RNC50H5622BSBSL
RNC50H5622BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5622BSBSL
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5622BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5622BSBSL
QUANTITY
RNC50H5622BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5622BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5622BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5622BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5622BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5622BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5622BSBSL
RES SMD 4.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
ZIGBEE ETHERNET ACCESS POINT datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210X297MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 27A 2.55 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 36" WHT NI datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 51W datasheet.pdf