Vishay/Dale RNC50H5763BRBSL
RNC50H5763BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5763BRBSL
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5763BRBSL.pdf
Availability of RNC50H5763BRBSL
QUANTITY
RNC50H5763BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5763BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5763BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5763BRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5763BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5763BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5763BRBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 24POS OR datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 10A TO-251 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
POWER STRIP 3OUT 6'CORD METAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 300V 5A TO252AA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS DUAL 48VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 14SOIC datasheet.pdf
SPHERICAL BLUE 6 VAC/DC datasheet.pdf