Vishay/Dale RNC50H5763FRRE6
RNC50H5763FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5763FRRE6
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5763FRRE6.pdf
Availability of RNC50H5763FRRE6
QUANTITY
RNC50H5763FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5763FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5763FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5763FRRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5763FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5763FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5763FRRE6
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V C0G 1812 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AB 3106A PLUG KIT 18 CAD OD datasheet.pdf