Vishay/Dale RNC50H5902FRB14
RNC50H5902FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5902FRB14
Brief Description
RES 59K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5902FRB14.pdf
Availability of RNC50H5902FRB14
QUANTITY
RNC50H5902FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5902FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5902FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5902FRB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5902FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5902FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H5902FRB14
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
IMPACT DC 4X16 GR SN/PB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf