Vishay/Dale RNC50H6042FRB14
RNC50H6042FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6042FRB14
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6042FRB14.pdf
Availability of RNC50H6042FRB14
QUANTITY
RNC50H6042FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6042FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6042FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6042FRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6042FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6042FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6042FRB14
DIODE MODULE 1.2KV 165A INTAPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 110A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
SENS PRX 8MMDIA 3MMDIST DC2W-NO datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWTCH OCTAL ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf