Vishay/Dale RNC50H60R4FSBSL
RNC50H60R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H60R4FSBSL
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H60R4FSBSL.pdf
Availability of RNC50H60R4FSBSL
QUANTITY
RNC50H60R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H60R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H60R4FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H60R4FSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H60R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H60R4FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H60R4FSBSL
CONN HEADER LOPROFILE 35POS .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf