Vishay/Dale RNC50H6121BSRSL
RNC50H6121BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6121BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6121BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6121BSRSL
QUANTITY
RNC50H6121BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6121BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6121BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6121BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6121BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6121BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6121BSRSL
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V datasheet.pdf