Vishay/Dale RNC50H6262DSB14
RNC50H6262DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6262DSB14
Brief Description
RES 62.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6262DSB14.pdf
Availability of RNC50H6262DSB14
QUANTITY
RNC50H6262DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6262DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6262DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6262DSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6262DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6262DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6262DSB14
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
MINI CON-X GROMMET SHORT datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf