Vishay/Dale RNC50H6570BRB14
RNC50H6570BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6570BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6570BRB14.pdf
Availability of RNC50H6570BRB14
QUANTITY
RNC50H6570BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6570BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6570BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6570BRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6570BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6570BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6570BRB14
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT IND TOP PLUNGER 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 5PIN 1M datasheet.pdf
RES 0.264 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 WHITE SMD datasheet.pdf
IND NEON GRN CYL 5/16" SNAP 6"LD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf