Vishay/Dale RNC50H6650BSRE6
RNC50H6650BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6650BSRE6
Brief Description
RES 665 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6650BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6650BSRE6
QUANTITY
RNC50H6650BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6650BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6650BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6650BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6650BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6650BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6650BSRE6
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 85.6 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 51 TYPE A 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 2.2V 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 8.2 NF 10% 2000VDC AXIA datasheet.pdf