Vishay/Dale RNC50H6650FRBSL
RNC50H6650FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6650FRBSL
Brief Description
RES 665 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6650FRBSL.pdf
Availability of RNC50H6650FRBSL
QUANTITY
RNC50H6650FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6650FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6650FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6650FRBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6650FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6650FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H6650FRBSL
RFID ANT 40X30MM FOR IDISC-M02 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.8A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf