Vishay/Dale RNC50H6980BSB14
RNC50H6980BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6980BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6980BSB14.pdf
Availability of RNC50H6980BSB14
QUANTITY
RNC50H6980BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6980BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6980BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6980BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6980BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6980BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6980BSB14
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES WIREWOUND 1.2K OHM 3W datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL GRN,X DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf