Vishay/Dale RNC50H6981BSBSL
RNC50H6981BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6981BSBSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6981BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6981BSBSL
QUANTITY
RNC50H6981BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6981BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6981BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6981BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6981BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6981BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6981BSBSL
TVS DIODE 5VWM 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SW DIP 2POS EXT HALF PITCH SMD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RESISTOR MINI 1130 OHM 0.25W datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 150MA UFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf