Vishay/Dale RNC50H6982FSBSL
RNC50H6982FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6982FSBSL
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6982FSBSL.pdf
Availability of RNC50H6982FSBSL
QUANTITY
RNC50H6982FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6982FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6982FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6982FSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6982FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6982FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6982FSBSL
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER DARL SNK TTL 4CH 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE INDUST 15A 600V CER CLIP IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMPING TOOL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf