Vishay/Dale RNC50H7061BSB14
RNC50H7061BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7061BSB14
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7061BSB14.pdf
Availability of RNC50H7061BSB14
QUANTITY
RNC50H7061BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7061BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7061BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7061BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7061BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7061BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7061BSB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 16A TO263 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf