Vishay/Dale RNC50H7150BSBSL
RNC50H7150BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7150BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7150BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7150BSBSL
QUANTITY
RNC50H7150BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7150BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7150BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7150BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7150BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7150BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7150BSBSL
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K RHEO 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 644.5313MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 10 SILVER datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 24POS datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf