Vishay/Dale RNC50H7232DSBSL
RNC50H7232DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7232DSBSL
Brief Description
RES 72.3K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7232DSBSL.pdf
Availability of RNC50H7232DSBSL
QUANTITY
RNC50H7232DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7232DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7232DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7232DSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7232DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7232DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7232DSBSL
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCR NON-SENS 1200V 80A TO247AD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 10POS datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 26 POSITION datasheet.pdf