Vishay/Dale RNC50H7870FSRSL
RNC50H7870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7870FSRSL
Brief Description
RES 787 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7870FSRSL.pdf
Availability of RNC50H7870FSRSL
QUANTITY
RNC50H7870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7870FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7870FSRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7870FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H7870FSRSL
CONN HEADER VERT 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 7PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WINCE RT OLDTONEW UPGRD (4K) datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SL 5.08/08/90 3.2SN OR datasheet.pdf
FIBER PATCH CABLE LC/LC AQUA 65' datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SNT-4A datasheet.pdf