Vishay/Dale RNC50H7871BSRSL
RNC50H7871BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7871BSRSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7871BSRSL.pdf
Availability of RNC50H7871BSRSL
QUANTITY
RNC50H7871BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7871BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7871BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7871BSRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7871BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7871BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H7871BSRSL
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD323 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 16A ITO220AC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator S2Cwire Dimming 800mA (Flash) Camera Flash 12-TDFN (3x3) datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WQV 50N/2 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf