Vishay/Dale RNC50H7872BSBSL
RNC50H7872BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7872BSBSL
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7872BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7872BSBSL
QUANTITY
RNC50H7872BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7872BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7872BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7872BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7872BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7872BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7872BSBSL
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC 100 PACK datasheet.pdf
SENSOR PROX 6.7MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DDIODE SCHOTTKY 60V 15A TO-220AB datasheet.pdf