Vishay/Dale RNC50H7873FRBSL
RNC50H7873FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7873FRBSL
Brief Description
RES 787K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7873FRBSL.pdf
Availability of RNC50H7873FRBSL
QUANTITY
RNC50H7873FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7873FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7873FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7873FRBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7873FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7873FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H7873FRBSL
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 3.8A 75 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LED T-1 3/4 AMBER RA PCB datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 16POS datasheet.pdf
FIXED BRIDGE datasheet.pdf
GAGE VERIFICATION datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf