Vishay/Dale RNC50H8452BSBSL
RNC50H8452BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8452BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 84.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8452BSBSL.pdf
Availability of RNC50H8452BSBSL
QUANTITY
RNC50H8452BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8452BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8452BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8452BSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8452BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8452BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8452BSBSL
RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2A 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 500MA 322 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf