Vishay/Dale RNC50H8870BSB14
RNC50H8870BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8870BSB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8870BSB14.pdf
Availability of RNC50H8870BSB14
QUANTITY
RNC50H8870BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8870BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8870BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8870BSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8870BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8870BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H8870BSB14
MEMORY CARD STANDARD SD 512MB datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 860MA 714 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 10W DO213AB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 800MA 960 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf