Vishay/Dale RNC50H8872FSRE6
RNC50H8872FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8872FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8872FSRE6.pdf
Availability of RNC50H8872FSRE6
QUANTITY
RNC50H8872FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8872FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H8872FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8872FSRE6
Related LinksRNC50H8, RNC50H8872FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8872FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H8872FSRE6
CONN MINI-DIN 6POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
LABEL POLARITY IND 1.3/8 X 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf