Vishay/Dale RNC50H9310BSBSL
RNC50H9310BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9310BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9310BSBSL.pdf
Availability of RNC50H9310BSBSL
QUANTITY
RNC50H9310BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9310BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9310BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9310BSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9310BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9310BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9310BSBSL
IC TXRX T1 1-CHIP 5V 100-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 612V 22KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf