Vishay/Dale RNC50H9312BSBSL
RNC50H9312BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9312BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9312BSBSL.pdf
Availability of RNC50H9312BSBSL
QUANTITY
RNC50H9312BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9312BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9312BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9312BSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9312BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9312BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9312BSBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 2A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YLW,X,X,X datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG RED 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf