Vishay/Dale RNC50H9420BSBSL
RNC50H9420BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9420BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9420BSBSL.pdf
Availability of RNC50H9420BSBSL
QUANTITY
RNC50H9420BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9420BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9420BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9420BSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9420BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9420BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9420BSBSL
IC ADC 12BIT I2C INTRFC SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.15PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
2MM 3 CIRCUITS BATTERY CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 590MA 810 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf