Vishay/Dale RNC50H9762DPB14
RNC50H9762DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9762DPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9762DPB14.pdf
Availability of RNC50H9762DPB14
QUANTITY
RNC50H9762DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9762DPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H9762DPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9762DPB14
Related LinksRNC50H9, RNC50H9762DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9762DPB14 Details Description
Related parts for RNC50H9762DPB14
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 24V 6.5A datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLUETOOTH MODULE datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 26P 152MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf