Vishay/Dale RNC50J1020BSBSL
RNC50J1020BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1020BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1020BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1020BSBSL
QUANTITY
RNC50J1020BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1020BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1020BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1020BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1020BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1020BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1020BSBSL
CONN HEADER 13POS .100 SGL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 6.2A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf