Vishay/Dale RNC50J1020DSRE6
RNC50J1020DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1020DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1020DSRE6.pdf
Availability of RNC50J1020DSRE6
QUANTITY
RNC50J1020DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1020DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1020DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1020DSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1020DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1020DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1020DSRE6
BAG EMI/RFI MVB 6MIL 5X8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 15NS 28DIP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 2500A 150VAC datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK W/OPTOCOUPLE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL PAX SERIES AC CURRENT 16PC datasheet.pdf
POT 8 OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf