Vishay/Dale RNC50J1061BSRE6
RNC50J1061BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1061BSRE6
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1061BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1061BSRE6
QUANTITY
RNC50J1061BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1061BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1061BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1061BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1061BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1061BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1061BSRE6
CONN HEADER 6POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY MED .250 3A datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC40B/AE40M/APK40B datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 12V datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT11 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO TRB PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 31A 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf