Vishay/Dale RNC50J1062BSRSL
RNC50J1062BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1062BSRSL
Brief Description
RES 10.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1062BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1062BSRSL
QUANTITY
RNC50J1062BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1062BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1062BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1062BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1062BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1062BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1062BSRSL
FIXED IND 2.2UH 30MA 630 MOHM datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 800V 720A E-PUK datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .250" datasheet.pdf
IC BATTERY MGMNT FASTCHRG 16SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY,2.5BAY,SM DUAL,6 M1 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG TRB datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf