Vishay/Dale RNC50J1093BSB14
RNC50J1093BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1093BSB14
Brief Description
RES 109K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1093BSB14.pdf
Availability of RNC50J1093BSB14
QUANTITY
RNC50J1093BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1093BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1093BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1093BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1093BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1093BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1093BSB14
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II SR POLARIZED datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 12POS GREEN datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 36.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 17.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 8A MED datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf