Vishay/Dale RNC50J1141BSBSL
RNC50J1141BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1141BSBSL
Brief Description
RES 1.14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1141BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1141BSBSL
QUANTITY
RNC50J1141BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1141BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1141BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1141BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1141BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1141BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1141BSBSL
FIXED IND 1MH 510MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKT AC SOLDR FOR TERM BOX datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
SWITCH INDICATOR RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf