Vishay/Dale RNC50J1171BSRE6
RNC50J1171BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1171BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1171BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1171BSRE6
QUANTITY
RNC50J1171BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1171BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1171BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1171BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1171BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1171BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1171BSRE6
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.5465K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DOUBLE LOOP CABLE TIES datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.4MM PITCH datasheet.pdf
OSC XO 27.12MHZ CMOS SMD datasheet.pdf