Vishay/Dale RNC50J1172BSRE6
RNC50J1172BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1172BSRE6
Brief Description
RES 11.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1172BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1172BSRE6
QUANTITY
RNC50J1172BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1172BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1172BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1172BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1172BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1172BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1172BSRE6
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7667 datasheet.pdf
MODULE EMULATION 908AP64A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf