Vishay/Dale RNC50J1182BSB14
RNC50J1182BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1182BSB14
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1182BSB14.pdf
Availability of RNC50J1182BSB14
QUANTITY
RNC50J1182BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1182BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1182BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1182BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1182BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1182BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1182BSB14
IC MPU SUPERVISORY 3.08V SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CASE PLSTC ORG 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.35MM datasheet.pdf
18-Bit, 1.33 MSPS PulSAR 10.5 mW ADC in MSOP/QFN IC datasheet.pdf