Vishay/Dale RNC50J1182FSBSL
RNC50J1182FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1182FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1182FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1182FSBSL
QUANTITY
RNC50J1182FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1182FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1182FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1182FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1182FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1182FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1182FSBSL
FIXED IND 47NH 50MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/DIFF INP SOT-23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 100MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
LED BASED T3 1/4 GRN 14V POL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.2A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
CARD GDE 220MM LONG 2MM GRV GRY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf