Vishay/Dale RNC50J11R0BSB14
RNC50J11R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R0BSB14
Brief Description
RES 11 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R0BSB14.pdf
Availability of RNC50J11R0BSB14
QUANTITY
RNC50J11R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R0BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R0BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J11R0BSB14
INTERRUPTER PHOTO 1MM SLOT PCB datasheet.pdf
TRIAC 800V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR 3ST OCTAL 20SO datasheet.pdf
THERMISTORS-STANDARD GLASS PROBE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 28MA 31 OHM SMD datasheet.pdf