Vishay/Dale RNC50J11R5BSRSL
RNC50J11R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R5BSRSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R5BSRSL.pdf
Availability of RNC50J11R5BSRSL
QUANTITY
RNC50J11R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R5BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R5BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J11R5BSRSL
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 22V SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf