Vishay/Dale RNC50J11R5FSRSL
RNC50J11R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R5FSRSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R5FSRSL.pdf
Availability of RNC50J11R5FSRSL
QUANTITY
RNC50J11R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R5FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R5FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J11R5FSRSL
FIXED IND 68NH 180MA 920 MOHM datasheet.pdf
IC REG 3A SINK/SOURCE DDR 10MSOP datasheet.pdf
IC MONITOR SYS/VOLT 5CH 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 24K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 160A DO205 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
PAC-CQM1-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DC/DC CONV 12V -12V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf