Vishay/Dale RNC50J1202BSBSL
RNC50J1202BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1202BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1202BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1202BSBSL
QUANTITY
RNC50J1202BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1202BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1202BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1202BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1202BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1202BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1202BSBSL
XFRMR LAMINATED 640VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT YLW 0.52" CA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 121MAPBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
25POS M R/A WATER RES .463 datasheet.pdf