Vishay/Dale RNC50J1213BRB14
RNC50J1213BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1213BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1213BRB14.pdf
Availability of RNC50J1213BRB14
QUANTITY
RNC50J1213BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1213BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1213BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1213BRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1213BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1213BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1213BRB14
IC SWITCH BUS 10BIT FET 24-TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf