Vishay/Dale RNC50J1240DSB14
RNC50J1240DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1240DSB14
Brief Description
RES 124 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1240DSB14.pdf
Availability of RNC50J1240DSB14
QUANTITY
RNC50J1240DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1240DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1240DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1240DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1240DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1240DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1240DSB14
CONN RECEPT 4POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20HTSSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.5A MINIP-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL datasheet.pdf