Vishay/Dale RNC50J1263BSB14
RNC50J1263BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1263BSB14
Brief Description
RES 126K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1263BSB14.pdf
Availability of RNC50J1263BSB14
QUANTITY
RNC50J1263BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1263BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1263BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)126k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1263BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1263BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1263BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1263BSB14
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC QUAD SUPPLY MONITOR 18-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 500MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf