Vishay/Dale RNC50J1272BRRSL
RNC50J1272BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1272BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1272BRRSL.pdf
Availability of RNC50J1272BRRSL
QUANTITY
RNC50J1272BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1272BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1272BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1272BRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1272BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1272BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1272BRRSL
CONN HEADER 86POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH 10PDT 0.5A 125V datasheet.pdf