Vishay/Dale RNC50J1401BSRSL
RNC50J1401BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1401BSRSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1401BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1401BSRSL
QUANTITY
RNC50J1401BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1401BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1401BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1401BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1401BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1401BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1401BSRSL
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST MINI JST XHP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 57MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
LED DRIVER, 25W, 620MA, DIMMABLE datasheet.pdf