Vishay/Dale RNC50J1402BSRSL
RNC50J1402BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1402BSRSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1402BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1402BSRSL
QUANTITY
RNC50J1402BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1402BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1402BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1402BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1402BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1402BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1402BSRSL
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 5A SOT-223 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf