Vishay/Dale RNC50J1503FMRSL
RNC50J1503FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1503FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1503FMRSL.pdf
Availability of RNC50J1503FMRSL
QUANTITY
RNC50J1503FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1503FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1503FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1503FMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1503FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1503FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1503FMRSL
CAP TANT 1.5UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 220 OHM 0804 SMD datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 500MAH NIMH datasheet.pdf
IC MIXER 825-915MHZ 20TQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
I CORE CHOKE 15UH 95A datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf